KamvPraze.cz
A MANO - Chráněná dílna

Technika starých mistrů

 Kopie obrazů starých mistrů

V tomto kurzu se budeme zabývat klasickou staromistrovskou olejomalbou a společně si vyzkoušíme dvě kopie mistrovských děl. A to obrazů věhlasných malířů, kteří v baroku a renesanci dovedli technologii olejomalby a její vizuální efekty k dokonalosti. Zároveň se každý zdokonalí jak v kresbě, kterou budeme začínat, tak v malbě, u které si vyzkoušíme postupy, které dnes málokdo zná.

Během osmi tříhodinových lekcí poznáte způsob práce malířů, dozvíte se spoustu zajímavostí o malíři samém a jeho práci. Ale především o technice, která nás dodnes fascinuje svou dokonalostí.

Uvedené obrázky na stránce jsou díla, ze kterých si můžete na kurzu vybrat nebo po dohodě s lektorem si donést svou vlastní předlohu.

1.-5. lekce je zaměřena na Renesanci a Baroko.

1. lekce - kresba
Pro začátek si povíme, jak budeme postupovat a jakou techniku malíř používal.
Každý dostane barevnou a černobílou reprodukci. Bude následovat příprava podkladu.
Společně pak přistoupíme ke kresbě a ukážeme si jakým způsobem nejlépe a co nejpřesněji kresbu přenést na plátno.

2. - 3.lekce - podmalba

Bude následovat podmalba, kdy se nejdříve v tmavých tónech vybudují stíny, následně pomocí běloby vybudujeme světla. Pro usnadnění a urychlení celé práce si na podmalbu vezmeme akrylové barvy. Povíme si také, jaké barvy  pro podmalbu používal, abychom měli kopii co nejlepší.

4. - 5. lekce
Na připravenou podmalbu budeme nanášet lazurní, neboli poloprůhledné, vrstvy olejové barvy a obraz se nám díky tomu začne zabarvovat. V závěru budeme pracovat na finálních detailech a ta zvýraznění struktur, které jsou pro něj a jeho pozdější období typické.

6. lekce - kresba,grisaille
Krátký úvod, ve kterém si povíme, jak budeme postupovat a jakou techniku zvolený malíř používal.

Každý opět dostane barevnou a černobílou reprodukci. Dále bude následovat kresba, tentokrát však na bílé plátno.Po zafixování kresby přistoupíme k podmalbě. Bude se jednat o tzv. Grisaille, které měl např. Vermeer v oblibě. Jedná se o techniku, kdy se podmalba vytváří mícháním černé a bílé barvy na plátně a výsledkem je malba v různých stupních šedé. Malba se bude provádět alla prima a použijeme akrylové barvy pro rychlejší postup.

7. lekce
Nyní přistoupíme k samotné malbě. Dokonalá příprava podmalby by nám následnou olejomalbu měla značně usnadnit. Začneme v průhledných vrstvách olejové barvy nanášet barvu na šedou podmalbu a tak ji budeme kolorovat. Nejdříve se zaměříme na teplé tóny ve světlech a poté studené ve stínech. Následuje vychytávání všech detailů a finální úpravy.

8. lekce 
Finální úpravy, dokončování, tato lekce slouží i jako náhradní vstup při absenci.

Pro koho je semestrální kurz určen?

Kurz je určen pro absoloventy základního kurzu Tužka, Štětec nebo jiných výtvarných kurzů, tedy mírně pokročilí. 

Kde: Atelier Serafinu, viz tabulka

Kdy: viz tabulka

Cena: 3 900 Kč

Semestr má 7+1 lekci ZDARMA, každá lekce trvá tři klasické 60-ti minutové hodiny, nikoli vyučovací.
Nahradit vstup je možné pouze po tel. domluvě 720 555 852.

Seznam potřebných pomůcek dostanete po přihlášení do emailu. Můžete si donést své nebo si je průběžně zakoupit na místě. Štětce budou na místě k dispozici, ale doporučujeme přinést si své. S ohledem na to, že štětce jsou erární, jejich kvalita rychle klesá a nezaručíme vám, že se vám s nimi bude dobře pracovat, tak jako s vašimi osobními. Štětce lze také zakoupit i na místě.

Je možné  pracovat s klasickými olejovými barvami, ale je nutné  pořídit si u nás na místě médium k ředění barev, které je bezzápachové a netoxické. Neakceptujeme s ohledem na další účastníky kurzu klasická ředidla.

Pro malbu doporučujeme tento bezzápachový a rychleschnoucí Liquin ZDE


POZOR: V případě, že zvolíte svou předlohu budete potřebovat na  první lekci svou vytištěnou černobílou a barevnou  předlohu ve formátu A4. Fotografie by měla být kvalitní s dobře čitelnými detaily.

Chcete tento kurz věnovat jako dárek? Klikněte na uvedený odkaz a my Vám dárkový poukaz vystavíme.
https://www.konecnekreslim.cz/jak-darovat/


V našem e-shopu si můžete pořídit práve olejové bezzápachové barvy Cobra H2Oil jednotlivě nebo v základní sadě, medium painting i glazingštetceplátnaartboardystojanpalety, ale i ostatní zboží se kterým vám rádi poradíme.

Pokud si nevíte rady, stačí nás .

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Termíny: Technika starých mistrů

Bohužel, zatím nejsou naplánované žádné termíny.

Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.

*E-mail 
Váš tip pro lokalitu  
1 + 1 =

Sledování termínů můžete kdykoliv zrušit odkazem v e-mailu.