Jolana Voldánová Patronka Vzdělávací instituce Serafin®

JOLANA VOLDÁNOVÁ: Při kreslení jsem překvapila sama sebe!

Před čtyřmi lety přijela na náš kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou poprvé, a od té doby se k nám pořád vrací. Nedávno se dokonce stala naší patronkou a říká, že jí kreslení pravou mozkovou hemisférou otevřelo úplně nové obzory. Televizní moderátorka Jolana Voldánová.

Co jste si slibovala od prvního kurzu?

Po pravdě řečeno, asi nic moc. Těšila jsem se, že si hlavně takzvaně vyčistím hlavu a budu chvíli jen sama se sebou, kreslit čáry na papír. Taková malá, soukromá a dobrovolně naordinovaná psychoterapie. Že bych se skutečně naučila kreslit, mě ani ve snu nenapadlo.

Překvapilo vás, co jste tam dokázala?

Upřímně: byla jsem v šoku. Po dvou dnech jsem totiž dokázala nakreslit portrét, který byl opravdu podobný té "paní" na předloze! Moje levá mozková hemisféra přitom na začátku skepticky říkala: "Jak ty by ses mohla naučit kreslit, když ani ve škole ti výtvarno zrovna moc nešlo?!"

Jolana voldánová

Co jste na celém kurzu ocenila?

Asi hlavně neobyčejnou pohodu. Aniž bych se musela nějak zvlášť snažit, díky jednoduše geniálním cvičením jsem se nepozorovaně, bez nucení, a hlavně s nelíčeným zaujetím vrhla na kreslení. Přitom to doposud nebylo zrovna to, co bych ve volném čase vyhledávala. Nejsem moc zručná, nevyšívám, nešiju, nepletu a moje výtvarné cítění není nijak výrazné. Proto mě to tak moc překvapilo – nebo ještě lépe: já jsem překvapila sama sebe. A to jsem si myslela, že už se znám docela dobře:-) Prostě jsem v sobě objevila nevídanou schopnost kreativity na poli mně naprosto cizím.

Kreslíte doma?

Bez mučení přiznávám, že nemám dost času. Ale chci hrozně moc, jen musím prolomit bariéru ostychu, která mě ještě úplně neopustila. Už jsem se však přistihla, jak si občas črtám na papír portrét někoho, s kým mluvím, na koho se dívám. Tak jsem, doufám, na dobré cestě, k budoucí vášni!

Nedávno jste se stala patronkou našich kurzů kreslení. Proč jste tuhle "roli" přijala?

Protože je mi ctí a potěšením podpořit něco, co má smysl. Co může být zábavné a přitom tolik kreativní. To mě baví a pod to se ráda podepíšu.

Pravidelně s námi jezdíte v létě na pobytové kurzy do Telče, co si tam nejvíc užíváte?

Tam je provázáno ruku v ruce tolik zážitků, že asi těžko lze vybrat jen jeden. Samozřejmě kreslení je základ. Taky doufám, že časem postoupím do "dalšího patra" a vydám se třeba na cestu reálné kresby, akvarelu nebo uhlu. I když já pořád ještě nejsem spokojená ani s tím základem. Ale to je můj věčný problém: nespokojenost sama se sebou. a potom, Telč je jedinečná, lidé, kteří jezdí na kurzy, jsou skvělí a inspirativní, víno lahodné, večery vlahé...:-) Telč – to je prostě životabudič, dny nabité inspirací, a té není nikdy dost!

Jaké kurzy si v nejbližší době nenecháte ujít?

Určitě se chystám na pastelky. Na ty se těším, protože konečně začnu pracovat i s nějakými reálnými barvami. Tak uvidím, jak to půjde.

Proč byste všem kreslení doporučila?

Protože je to skvělý relax a protože před vámi otevře závratnou hloubku netušených možností a kreativity.

Jolana voldánová    Jolana voldánová