Kurzy

Koláž

Koláž odvozuje svůj původ z francouzského „collage“ znamenající lepení. Zahrnuje celou řadu výtvarných technik ve dvou- i třírozměrném prostoru. Jako materiál nejčastěji slouží tisky, reprodukce, fotografie, textil nebo nalezené předměty. Pojem „koláž“ se přenesl do dalších oborů, v nichž se užívá sestřihu a spojení různých částí do nového celku, mluví se o koláži v hudbě, literatuře, fotografii (Fotomontáž), filmu, ve videoartu, reklamě, knižní grafice a dalších formách užité tvorby. V sochařství se užívá pojem Asambláž.

Georges Braque roku 1916 vlepil kousky tapety imitující dubové dřevo do uhlové kresby Mísa s ovocem a sklenice a nahradil tak techniku trompe-l'oeil, kterou používal k navození plasticity. Pablo Picasso vkomponoval do svého obrazu Nature-morte a la chaise cannée kus voskovaného plátna imitujícího proutěný výplet. Tolik o koláži Wikipedie.

Nejvýraznějším českým tvůrcem používajícím techniku koláže byl básník a výtvarník Jiří Kolář, který dal koláži jako umělecké disciplíně zcela nový rozměr a stal se patrně nejznámějším českým moderním výtvarníkem v zahraničí.

Pro většinu z nás znamená koláž vzpomínku na základní školu, kdy jsme měli vytvořit "nejhezčí zážitek z prázdnin" pomocí koláže. Tedy lépe řečeno slepenice:-) z fotky, barevného papíru a pohledu. Šťastnější z nás měli i mušličku z Bulharska:-)

​Ale koláž jako výtvarná disciplína je úplně o něčem jiném. O promýšlení, o našich emocích, představách, vnímání sama sebe a okolí. Sbíráte, vystřihujete a pak to přijde... začnete lepit, máte představu, domalováváte a najednou zjistíte, že vám odpovídá na vaše otázky, říká si sama co chce, nutí vás přemýšlet a hledat nejen ten správný ústřižek, ale i sám v sobě.

​Kouzlu koláží jsme propadli i my... Propadněte s námi!

Co vás čeká?

Naučíte se vybrat si vhodné mteriály, správně je použít, správně se naladit a také možnosti kombinovat techniky koláže. Součástí bude i krátká přednáška o tom, co koláž je a její místo ve výtvarném umění.

S sebou: ostré nůžky, cca 2 kg časopisů nejlépe s různou tématikou. Máte doma na wc jen rybářství, motorky a včelaření? Berte i to:-) Časopisy budou k dispozici všem kurzistům a po skončení zůstávají v Serafinu.
Nedoporučujeme reklamní letáky, novinový papír apod...Zvolte kvalitní časopisy, s vyšší gramáží papíru. Začněte si sbírat s předstihem.

Cena: 680 Kč.

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Termíny: Koláž

Datum Místo konání Volných míst Akce
15.5.2024 16:30-19:45 (St) Praha - Praha - Modřany 2 Přihlásit se
Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.