KamvPraze.cz
A MANO - Chráněná dílna

Akryl


V rámci semestrálního kurzu budeme společně nejen pracovat na vašem obraze - předloze, kterou si přinesete-, ale krom osvojení si práce s akrylem se zároveň budeme učit dívat jako malíři.

Budeme se učit správně definovat a následně namíchat jakoukoliv barvu, odhadnut její světlo, umístit objekt do formátu plátna atd. Vysvětlíme si, co je to imprimitura, valér anebo proč je horizont v krajině vždycky fialový. Všechny tyto znalosti spolu těsně souvisí, takže není těžké je pochopit a osvojit si je. Kurzem vás provede MgA Leoš Suchan,  vývatník, umělec a nekonečně trpělivý lektor.


Kdo je Leoš?

 Absolovent  Akademie výtvarných umění, vystavující nejen v čechách, ale i v zahraničí.
Nejvíce se o něm dozvíte na jeho webových stránkách zde, protože představit tohoto nadaného umělce by zabralo celou stánku:-)

O akrylu jako výtvarném médiu:

Akrylové barvy mají v současné době svou pevnou pozici na malířské scéně, ačkoliv se jedná o techniku poměrně mladou. Ačkoliv je mnohem mladší než tempera nebo olej - anebo právě proto, skýtá mnoho výhod.

Akrylové barvy jsou vodou ředitelné a rychle schnoucí se  zářivými pigmenty. Po zaschnutí vytváří dojem olejomalby, a stejně jako olejomalba se dají přetírat např.závěrečnými laky.

Pro koho je kurz určen?

Kurz bude probíhat v osmi tří hodinových blocích a je určen jak začátečníkům s malbou, tak pokročilým. Obě skupiny si osvojí práci s akrylovými barvami a správnou stavbu kompozice a celého obrazu. I pokročilí účastníci tak mají možnost nahlédnout a vyzkoušet si pod odborným vedením další možnosti malby.
 
Jako pokročilý nebo opakující účastník budete mít možnost zdokonalit se  a osvojit si zkušenosti vyučujícího lektora a svou tvorbu účinně směřovat k nalezení vlastního stylu.

1.lekce - začínáme pracovat s akrylem!

Na úvod si řekneme jak se akryl chová na plátně, papíře a na dalších podkladech, čím se ředí, jaké štětce jsou v hodné pro malbu a čím se liší od tempery nebo oleje.

Probereme si různé způsoby nanášení barvy a pak zkusíme první rychlé cvičení -velmi lehké zátiší monochromem (modrou a bílou).

V druhé části nás bude čekat ještě trocha té teorie - vysvětlíme si princip míchání barev. Co jsou komplementární barvy a jak fungují v obraze? Jak vytvořit díky znalosti barevného spektra snadno působivé dílo? Co je to barva a co je to barevnost? A především - jak namíchat jakoukoliv barvu ze třech základních? Vše, co budu vysvětlovat budu zároveň i prakticky ukazovat.

Techniku míchání barev - si vyzkoušíte v praxi i vy. Pouze s primárními odstíny zkusíme namalovat (tentokrát už barevně) opět naše zátiší. Všechny potřebné barvy si domícháme. Tato zkušenost je při tvorbě nedocenitelná  a urychluje další studentovy pokroky i chápání malby!

První hodina je vždy nejnáročnější na teorii, tu ale budeme v průběhu kurzu opakovat stále dokola, takže není třeba se bát, že něco nepochytíte. Všechno, co si řekneme, si také vždy prakticky ukážeme -  a klidně na každé lekci znova - abychom princip fungování barev během pěti lekcí plně pochopili všichni.


2. lekce- dokončujeme zátiší, začínáme vaše téma

Na druhé lekci dokončíme zátiší z lekce minulé a pak se vrhneme na vaší předlohu!

Zatímco minule jsme začínali s bílým podkladem, nyní si vše předkreslíme na plátno, které pak zatónujeme do určité barvy. Vysvětlíme si výhody tohoto postupu a ukážeme, na jakých historických i moderních  malbách tento způsob práce můžete pozorovat.
Vámi zvolený námět si překreslíme pomocí mřížky, případně ho vhodně umístíme do formátu.

3. lekce - malba vašeho obrazu

Opět si na začátku shrneme, co jsme se naučili o míchání barev a jejich vlastnostech. Dále budeme při samotné malbě postupovat od největších ploch k menším a až později k detailům. Budeme korigovat správnost barevného tónu i jeho světlost neboli valér, ale i způsob tahu štětce a nanášení barvy a její správnou konzistenci. Vysvětlíme si práci s lazurami - neboli lehkou vrstvou ředěné barvy - a naopak s pastózními tóny, a i to, jak se podílí na finálním dojmu z obrazu.

4.a 5 lekce - malba a dokončení vašeho obrazu
Postupně se promalujeme k detailům, ukážeme si různé tipy, jak zachytit materiál, odlesk, hloubku atd. Naučím vás také způsoby, jak sami odhalíte, kde je chyba, když se vám na vaší práci,,něco nezdá” - což bude přínosné pro další  tvorbu. V průběhu celého kurzu samozřejmě budeme naučené znalosti stále opakovat a prohlubovat a cokoliv co bude nejasné, budu ráda ukazovat a vysvětlovat znovu.

6.-8. lekce - volné téma
Pracujeme na volném tématu nebo na rozdělané předešlé práci, osmá lekce slouží i jako náhradní.

 POZOR: Pracovat budeme s vašimi donesenými předlohami. Zvolenou předlohu pro malbu je potřeba na první lekci konzultovat s lektorem, ideální je mít připraveny 3-4 náměty, ze kterých vybereme ten nejvhodnější. Jelikož s akrylem začínáme (a realistický portrét během pěti lekcí nestihneme) jsou ideální krajiny, zátiší, kopie (např.impresionistických nebo moderních obrazů) apod.

Kde: Atelier Serafinu, viz tabulka

Kdy: viz tabulka

Cena: 3 600 Kč

Semestr má 7+1 lekci ZDARMA, každá lekce trvá tři klasické 60-ti minutové hodiny, nikoli vyučovací.  nahrazení vstupu je možné pouze po tel. domluvě 720 555 852.

Seznam potřebných pomůcek dostanete po přihlášení do emailu. Můžete si donést své nebo si je průběžně zakoupit na místě. Štětce budou na místě k dispozici, ale doporučujeme přinést si své. S ohledem na to, že štětce jsou erární, jejich kvalita rychle klesá a nezaručíme vám, že se vám s nimi bude dobře pracovat, tak jako s vašimi osobními. Štětce lze také zakoupit i na místě.

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Termíny: Akryl

Bohužel, zatím nejsou naplánované žádné termíny.

Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.

*E-mail 
Váš tip pro lokalitu  
1 + 1 =

Sledování termínů můžete kdykoliv zrušit odkazem v e-mailu.