KamvPraze.cz
A MANO - Chráněná dílna

Pastel


                                                    Semestrální Pastel

Pastel je jedna z nejzajímavějších technik, která velice dobře připraví žáky na přechod mezi kresbou a malbou, zároveň nám nabízí mnoho efektů, které se jinou technikou nedají vytvořit. Nesmíme také zapomenout na zářivost pastelu, která je velice intenzivní, a jinými barvami jí prakticky nedocílíme.

Pomocí různých cvičení se s touto technikou detailně seznámíme, abychom v posledních lekcích vytvořili náš osobitý a jedineční obraz.

1. Lekce – Seznámení s technikou

V první lekci se seznámíme se základy pastelu, ukážeme si, jaké druhy pastelů existují a jak se s nimi dá pracovat. Dále se podíváme na ukázky prací současných malířů a umělců z historie, kteří s pastelem pracovali, abychom měli představu, co se dá touto zajímavou technikou vytvořit. První naše dílo si vyzkoušíme pouze černým a bílým pastelem na zatónovaný papír.

2. Lekce – Barevná teorie v pastelu

V druhé lekci se zaměříme na kombinování barev. Řekneme si, co jsou barvy základní a doplňkové, jak se tyto znalosti dají využít při budování obrazu. A co je u pastelu velmi důležité, povíme se i volbě barvy papíru, na který budeme kreslit a jak se dá barva papíru využít v konečném vyznění našeho obrázku.

3. Lekce – Zátiší

Na jednoduchém zátiší si vyzkoušíme v praxi vše, co jsme se naučili v předešlé lekci. Procvičíme si jak pracovat s komplementárními barvami, jak docílit jemných přechodů, jak naopak využít například hrubosti papíru, anebo jak barvy také vrstvit.

4. Lekce – Abstrakce pastelem

Ukážeme si, jak se dají volně využít efekty, které nám pastel umožňuje. Na různých barevných papírech si vyzkoušíme abstraktní kresby, dále rozmazávání pastelu v kombinaci s ostrými tahy. Práce na abstraktních obrazech bude svižnější, takže z této lekce si každý odnese obrázků několik.

5. Lekce – Krajina pastelem

Krajina je jeden z nejlepších námětů na procvičení práce s barvami. Podle předlohy si ukážeme, jak se v obraze dá budovat prostor, jaká jsou pravidla pro práci na krajině, jak pastelem odlišit různé povrchy jako je voda, dřevo nebo oblaka. Také si samozřejmě něco o práci s perspektivou, která je u krajiny velmi důležitá

6. Lekce – Portrét

V této lekci se detailněji seznámíme s tématem portrétu. Povíme si jak se pastelem dá udělat věrohodná barvy pleti, samozřejmě si také povíme něco o měření a udržení proporcí, které jsou v portrétu, více než v jakémkoliv jiném námětu velmi důležité. Také si ukážeme jak odlišit jemnou strukturu pleti například od vlasů nebo vousů.

7. Lekce – Volné téma

V těchto posledních lekcích bychom měli zužitkovat vše, co jsme se naučili. Každý si přinese vlastní předlohu, kterou by si pastelem chtěl zkusit, může to být fotografie nebo naopak obraz konkrétního

umělce. Tématem může být krajina, portrét nebo jakýkoliv jiný i abstraktní námět. Pokud někdo bude nerozhodný, společně předlohu vybereme.

8. Lekce – Volné téma

Dokončování volného tématu

Semestrání pastel -  PORTRÉT NOVINKA

S BcA Helenou Tesárovou se pustíte do dobrodružství kresby portrétu suchým pastelem. Kurz je určen zájemcům, kteří již se suchým pastelem pracovali nebo s ním  mají alespoň rámcovou zkušenost

1.- 2.  lekce Části lidské tváře
V tomto zadání si  připomeneme práci s pastelem, stejně jako části lidské tváře. Protože náležitá část  tohoto kurzu se věnuje i tužce,  část těla nakreslíme tužkou a vedle pastelem.
  • anatomie oka, ucha, nosu, úst
  • plastické zachycení hmoty
  • realistické stínování
2.- 3.  lekce Portrét  dle zvolené předlohy lektorkou
Lektorka dá účstníkům vybrat z  několika určených předloh ke zvládnutí a procvičení portétu.

4.-8. lekce Práce na předloze, kterou si účastník vybere sám.

Cena: 3 600 Kč, materiál nutný ke kurzu zašleme emailem před konáním kurzu.

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Termíny: Pastel

DatumMísto konáníVolných místAkce
7.10.-2.12.2021 17:00-20:00 (Čt)
NOVINKA -PORTRÉT
BcA Helena Tesárová
Praha - Praha - Modřany7Přihlásit se

Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.

*E-mail 
Váš tip pro lokalitu  
1 + 1 =

Sledování termínů můžete kdykoliv zrušit odkazem v e-mailu.