Kurzy

Olejomalba

Klasická olejomalba


Rozhodli jste se, že se chcete ponořit do Olejomalby, zkusit si, co tak výjmečného na Olejomalbě je? Nebo máte za sebou jednodenní kurz Olejomalby a láká vás dál poznávat
její specifika a přednosti?

Komu je semestrální kurz klasické olejomalby určen?

Začátečníkům i pokročilým. Všem, kteří touží poznat tuto královskou disciplínu malby. Chtějí mít kontinuální znalosti tohoto média i těm, kteří ví, že se tomuto výtvarnému médiu chtějí věnovat i nadále.Cílem kurzu je připravit účastníka na další samostatnou práci mimo atelier.Umožnit mu pokračování v odvětvích této techniky, ať už hyperrealistickou malbou portrétů, objektů, technikou starých mistrů, apod...


Co vás tedy čeká?

1. lekce

Seznámíme se základy technologie olejových barev, jak a čím tyto barvy ředit, jaké dnes máme technologické možnosti. Řekneme si něco o novinkách na trhu jako jsou alkydové olejové barvy a také olejové barvy ředitelné vodou. Dále se seznámíme s vlastnostmi olejových barev, na co se s nimi dá malovat a jak si dobře připravit podklad. Dále také jaké štětce jsou vhodné pro olejomalbu, to si také vyzkoušíme na jednoduchých cvičeních.

2. Jednobarevné zátiší

Povíme si něco o metodě alla prima, a odmalujeme si ji na jednoduchém černobílém zátiším, kdy budeme používat pouze černou a bílou olejovou barvu. Ukážeme si jak udělat čisté přechody od světlé do tmavé, kdy je vhodné použít větší nánosy barvy, a kdy naopak menší zředěné tóny. Toto cvičení nám umožní lépe se seznámit s vlastnostmi samotného materiálu olejových barev. Díky tomu, že budeme pracovat pouze bílou a černou, tak nás barvy nebudou mást a seznámíme se lépe se samotnou strukturou barev.

3. Teorie barev

Úvod do barevné teorie, co jsou základní barvy, co jsou barvy doplňkové. Ukážeme si,jak barvy správně míchat. Dále rozdělení barev na studené a teplé odstíny. Předvedeme si, jak ze tří základních barev namíchat všechny barvy ostatní a kdy se nám tento způsob míchání může hodit. Vše si opět předvedeme na jednoduchých cvičeních. Cílem bude abychom se seznámili blíže s barevnými postupy a zjistíme, že i stíny mají svojí barvu a ta nemusí být nutně hnědá nebo černá.

4. Barevné zátiší

Za pomocí poznatků z předešlé lekce si barevnou teorii vyzkoušíme v praxi na jednoduchém barevném zátiší,kdy budeme používat komplementární barvy. Jaké barvy jsou vhodné do osvětlených ploch a jaké naopak do temných stínů. Pokusíme o co nejbarevnější obrázek jak malovali například malíři impresionismu.

5. Efekty v malířské technice

V této lekci se zaměříme na používání různých druhů štětců, špachtlí. Jak různými nástroji docílit určitých efektů, jako je například rozmazání, rozostření pozadí nebo naopak pevné ohraničení. Zároveň si ukážeme, že i na abstraktní obraz můžeme tyto efekty využít a vytvořit pro oko diváka i zajímavou prostorovou abstrakci. Tyto triky a typy nám také prozradí, jak namalovat například vodní hladinu nebo různé odrazy.

6.- 8. Volné téma

V druhé polovině kurzů se každý bude věnovat svému tématu, které si sám zvolí nebo společně vybereme. Například podle fotografických předloh, nebo kopii některého umělce. Takže ať už si někdo vybere krajinu, portrét, nebo zátiší společně se pokusíme o co nejlepší výsledek. Na tomto výsledném obrázku budeme pracovat následující tři lekce, kdo bude rychlý, může stihnout i víc. Hlavní je, že budeme pokračovat v technice olejomalby, kdy si také povíme jaký je rozdíl mezi technikou alla prima a vrstvenou technikou. Ukážeme si další technologické postupy, například starých mistrů. Povíme si například o tom, jak nám dnes akrylová podmalba může urychlit následující postup.

Po celou dobu pracujeme na plátně. V závěru semestru si také povíme, jak obraz nadále uchovávat, kdy je vhodné zalakování, jaké typy laků máme atd...

Při práci s klasickými olejovými barvami, ale je nutné pořídit si u nás na místě médium k ředění barev, které je bezzápachové a netoxické. Neakceptujeme s ohledem na další účastníky kurzu klasická ředidla.

Při měsíční olejomalbě se nám lekce programově budou prolínat i díky lektorskému vedení a úvahy daného lektra. Program je tedy orientační.

Pro malbu doporučujeme tento bezzápachový a rychleschnoucí Liquin ZDE


Kde: Ateliery Serafinu, viz tabulka

Kdy: viz tabulka

Cena: 2 200 Kč pro čtyři vstupy

Semestr má 4 vstupy v tříhodinových lekcích.

Seznam potřebných pomůcek dostanete po přihlášení do emailu. Můžete si donést své nebo si je průběžně zakoupit na místě. Štětce budou na místě k dispozici, ale doporučujeme přinést si své. S ohledem na to, že štětce jsou erární, jejich kvalita rychle klesá a nezaručíme vám, že se vám s nimi bude dobře pracovat, tak jako s vašimi osobními. Štětce lze také zakoupit i na místě.

Chcete tento kurz věnovat jako dárek? Klikněte na uvedený odkaz a my Vám dárkový poukaz vystavíme.
https://www.konecnekreslim.cz/jak-darovat/V našem e-shopu si můžete pořídit práve olejové bezzápachové barvy Cobra H2Oil jednotlivě nebo v základní sadě, medium painting i glazing, štetce, plátna, artboardy, stojan, palety, ale i ostatní zboží se kterým vám rádi poradíme.

Pokud si nevíte rady, stačí nás kontaktovat.

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Termíny: Olejomalba

Bohužel, zatím nejsou naplánované žádné termíny.
Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.