Kurzy

Abstrakce


Abstraktní malbaAbstrakci někdo z nás může vnímat jako něco, co nemůže svou logikou pojmenovat, je pro něj neuchopitelná a nepochopitelná zároveň.

Pro  dalšího znamená  zahalené tajemství, výzvu k přemýšlení, vnímání svých pocitů z obrazu,  pozorování barev naložených  na plátně. A někoho může fascinovat touha poznat obsah nebo záměr sdělení obrazu. Pozorovatel abstrakce hledá význam pomocí barev, tvarů, hloubky, velikosti a všeho, co mu malíř na plátno přenesl.

Ať se řadíte mezi skupinu milovníků abstrakce, jejích tichých obdivovatelů nebo jste se dosud abstrakci vyhýbali, jste všichni zváni na kurz Abstraktní malby. Stanete  se  tvůrcem něčeho, co bude mít vliv na vás, i vaše okolí. A to nejen při tvorbě samé, ale zejména  poté, při samotném pozorování  hotového obrazu. 

Co vás na kurzu čeká?

Seznámení s tématem
V úvodní hodině si ukážeme, že abstrakce nemusí být jen nějaká mazanice na plátně, ale že může být zajímavá i pro oko diváka například barevností, rytmem, prostorem… Dále se také blíže seznámíme s různými druhy abstraktní malby, s různými technickými metodami, které mohou být velice zábavné. Prostě si můžeme při malbě tohoto druhu pustit uzdu naší fantazii a představivosti. Ukážeme si pro začátek i některé malíře, kteří by nás mohli inspirovat.

 Černobílá abstrakce
Pro předvedení si různých malířských prostředků si práci na našem prvním obraze zjednodušíme a budeme pracovat pouze v černobílé barevnosti. To nám umožní lépe se soustředit na rytmus, intenzitu, struktury a rozdíly mezi štětci.

Barevná teorie
Barevnost je u abstrakce jedna z nejdůležitějších věcí, proto je třeba znát alespoň základní dělení barev. Na základní a doplňkové, na studené a teplé… Dále se dozvíme jak barvy správně míchat, a jak ze třech základních tónů namíchat všechny ostatní. Vše si pak vyzkoušíme v praxi na jednoduchých barevných cvičeních právě z okruhu abstrakce.

 Rozmazávání, rozostření a další efekty
Efekt rozmazávání a rozostření určitých částí obrazů, může být velmi užitečný, jelikož je to jedna z hlavních věcí, která nám v obraze vytváří prostor, což věděli již malíři v renesanci a baroku. My si právě tyto vychytávky předvedeme i na abstraktních obrazech.

5. Špachtle
 Špachtle je pomůcka, kterou malíři používají již stovky let, avšak právě při abstrakci má mnoho různých využití. Jak k vytváření obrazových struktur u velkých nánosů, tak naopak i při seškrabávání polosuché barvy z plátna. Také si předvedeme jak vytvářet zajímavé přetahované obrazy alla Gerhard Richter, kdy přes celý obraz přejíždíme velkou špachtlí nebo kouskem desky.

 Geometrická abstrakce
Ukážeme si ukázky různých malířů, kteří ve své tvorbě používají geometrii. Zjistíme, že u geometrických obrazů, může docházet k různým optickým trikům. K této metodě je nejlepší používání papírových pásek pro pevná ohraničení a čisté oddělené plochy. Předvedeme si, jak se s papírovou páskou dá pracovat, a k čemu všemu se dá využít.

 Dripping
Takzvaný dripping začal používat americký malíř abstraktního expresionismu Jackson Pollock v polovině 20. Století. Jde o techniku, kdy se štětcem nebo dalšími pomůckami cáká barva na plátno. Tak můžeme dosáhnout zajímavých struktur, které bychom nenamalovali. Zajímavé je například cákání různých barevných tónu přes sebe nebo na odlišné barevné podklady.

 Vrstvení
Předvedeme si, že i abstrakce se dá namalovat staromistrovskou technikou, a není to jen nějaké plácání barev na plátno. Právě díky vrstvené technice se dá dosáhnout zajímavých výsledků a navíc díky překrývání se dá dobře v obrazu vybudovat prostor, který je pro abstrakci stejně důležitý jako v realistických obrazech.

Volné téma
Po cvičeních a technikách z předchozích hodin bude každý pracovat na svém finálním obraze, nebo sérii obrazů, které by měli vycházet z kombinací všech různých prostředků a přístupů, které jsme si předváděli.

  Ve všech hodinách budeme pracovat akrylovými barvami, hodit se nám budou také široké průmyslové štětce. Barvy a štětce si můžete donést s sebou nebo lze vše zakoupit a dokupovat na místě.

UPOZORNĚNÍ: Náplň kurzu se může odlišovat podle lektora, který Abstrakci učí. Abstrakce je osobní tvůrčí proces a jako takový je předáván každým lektorem jinak. Lektoři si připravují náplň kurzu dle momentálního tvůrčího  ladění, osobní tvorby apod. Každý kurz je tedy jiný a vy můžete opakovaně Abstrakci zažít a to pokaždés jiným výsledkem.

Pro koho je kurz  určen?

Pro všechny, kteří toužít zažít dobrodružství jménem Abstrakce. Není nutná žádná zkušenost s kresbou nebo malbou.

Cena:  2 900  Kč za celý  kurz. Cena obsahuje lektorné, papíry, kelímky, neobsahuje akrylové barvy a štetce. Ty si účastník přinese nebo zakoupí na místě. Tato cena neplatí pro pobytové kurzy.

Termíny: Abstrakce

Datum Místo konání Volných míst Akce
26.-27.10.2024 9:00-16:00 (So-Ne)
Abstraktní malba pro začátečníky a pokročilé
Mirka Indráčková
Praha - Praha - Modřany 5 Přihlásit se
Zaregistrujte svůj e-mail k automatickému zasílání informací o nových termínech. V momentě vypsání termínu bude okamžitě odesláno upozornění na zadaný e-mail.

Na tento kurz můžete uplatnit poukázky Sodexo, Chèque Déjeuner a Edenred. Při platbě poukázkami uveďte tuto skutečnost v elektronické přihlášce do kolonky „poznámka“.

Mimopražští zájemci mohou využít doporučené levné ubytování  Ubytování zde.